dnes je 27.7.2025

Input:

Právní rámec účetnictví s. r. o.

22.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.4
Právní rámec účetnictví s. r. o.

Ing. Ivan Macháček

Vymezení zákona o účetnictví

Základním právním předpisem, ve kterém jsou stanovena pravidla pro vedení účetnictví, je zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZoÚ). Ve smyslu § 1 odst. 1 ZoÚ tento zákon upravuje rozsah a způsob vedení účetnictví, požadavky na jeho průkaznost, rozsah a způsob zveřejňování informací z účetnictví a podmínky předávání účetních záznamů pro potřeby státu. Vymezení účetních jednotek, na které se ZoÚ vztahuje, nalezneme v § 1 odst. 2 zákona, a kategorie účetních jednotek jsou vymezeny v § 1b a § 1c ZoÚ.

V současnosti je v legislativním procesu novela zákona o účetnictví, obsahující mimo jiné i novelu zákona č. 93/2009 Sb., o auditorech. Vládní návrh této novely byl předložen vládou ČR dne 28. 8. 2024 Poslanecké sněmovně, která zákon schválila v rámci sněmovního tisku č. 783 dne 27. 6. 2025. V současné době se zákon nalézá k projednání v Senátu. Novela ZoÚ mimo jiné obsahuje i zvýšení hodnoty výše aktiv a ročního úhrnu čistého obratu pro vymezení kategorie účetních jednotek v § 1b ZoÚ (mikro účetní jednotka, malá účetní jednotka, střední účetní jednotka a velká účetní jednotka).

Prováděcí vyhlášky ministerstva financí k ZoÚ

K provedení některých ustanovení ZoÚ byly vydány Ministerstvem financí prováděcí vyhlášky. Jejich závaznost je dána v § 4 odst. 8 ZoÚ, podle kterého jsou účetní jednotky povinny dodržovat při vedení účetnictví zejména směrnou účtovou osnovu, uspořádání a označování položek účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky, obsahové vymezení těchto závěrek, účetní metody, podmínky předávání a přebírání účetních záznamů a ostatní podmínky vedení účetnictví stanovené prováděcími právními předpisy. Pro společnost s ručením omezeným se jedná o vyhlášku č. 500/2002 Sb., v platném znění, kterou se provádějí některá ustanovení ZoÚ pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví.

Směrnice EU upravující účetnictví

Směrnice Evropské unie týkající se účetnictví jsou obsaženy především ve směrnici 2013/34/EU, která se zabývá ročními účetními závěrkami, konsolidovanými účetními závěrkami a souvisejícími zprávami určitých typů podniků. Směrnice si klade za cíl harmonizovat účetní pravidla v EU, aby byla účetní závěrka podniků srovnatelná a jasná napříč členskými státy, zavádí kritéria pro kategorizaci podniků (mikropodniky, malé, střední a velké podniky) na základě bilanční sumy, čistého obratu a počtu zaměstnanců, upravuje pravidla pro sestavování konsolidované účetní závěrky za skupinu podniků a upravuje oceňování podniků a jejich aktiv a závazků. K důležitým změnám této směrnice došlo na základě směrnice (EU) 2022/2464, která mění pravidla pro zveřejňování informací o udržitelnosti a na základě směrnice (EU) 2023/2775, která upravuje kritéria velikosti kategorií podniků.

Mezinárodní standardy účetního (finančního) výkaznictví

Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (International Financial Reporting Standards, IFRS) jsou používaným uceleným souborem postupů a pravidel, která určují způsob sestavení a prezentaci finančních výkazů zpracovaných účetními jednotkami v rámci jejich účetních závěrek. Rozlišujeme dvě skupiny standardů v rámci systému IFRS. První skupina se označuje jako standardy IFRS pro výkaznictví (IFRS Accounting Standards) a představuje veškeré standardy IAS/IFRS, související interpretace a další dokumenty vydávané Radou IASB. Druhou skupinu tvoří nové standardy IFRS pro zveřejňování informací o udržitelnosti (IFRS Sustainability Disclosure Standards) vydávané Radou pro mezinárodní standardy udržitelnosti (International Sustainability Board, ISSB).

V souladu s § 19a ZoÚ mají účetní jednotky, které jsou obchodními společnostmi a které jsou emitenty investičních cenných papírů přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu, povinnost účtovat a sestavit účetní závěrku podle Mezinárodních účetních standardů.

Pro zjištění základu daně z příjmů však tyto účetní jednotky musí vycházet z výsledku hospodaření zjištěného bez vlivu IFRS. V § 23 odst. 2 písm. a) ZDP se uvádí, že pro zjištění základu daně se vychází z výsledku hospodaření (zisk nebo ztráta), a to vždy bez vlivu Mezinárodních účetních standardů.

České účetní standardy

Kromě ZoÚ a prováděcí vyhlášky upravují účetnictví České účetní standardy. V § 36 odst. 1 ZoÚ se uvádí, že pro dosažení souladu při používání účetních metod účetními jednotkami a pro zajištění vyšší míry srovnatelnosti účetních závěrek ministerstvo (financí) vydává České účetní standardy. Standardy stanoví zejména bližší popis účetních metod a postupů účtování. Vybrané účetní jednotky postupují podle standardů vždy. Ostatní účetní jednotky se mohou od standardů odchýlit, pokud tím zajistí věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví. Odchylku od standardů a její důvody jsou ostatní účetní jednotky povinny uvést v příloze účetní závěrky. Použití standardů účetními jednotkami se považuje za naplnění účetních metod podle tohoto zákona a věrného a poctivého obrazu předmětu účetnictví. Pravidla pro tvorbu a vydávání standardů může ministerstvo stanovit prováděcím právním předpisem. Vydání standardů oznamuje ministerstvo ve Finančním zpravodaji. Ministerstvo vede registr vydaných standardů.

České účetní standardy pro podnikatele (standardy pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb.) obsahují 23

Nahrávám...
Nahrávám...