dnes je 2.7.2025

Input:

Dohoda o započtení

11.8.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

15.5.2.11.2
Dohoda o započtení

Co je to započtení pohledávek

Započtením (někdy se lze setkat také s výrazem "kompenzace“) se rozumí bezhotovostní vyrovnání, které se uskutečňuje odečtením vzájemných pohledávek věřitele a dlužníka. Pohledávka představuje subjektivní právo (oprávnění) věřitele požadovat po dlužníkovi určité plnění, tj. aby něco dal (např. něco předal nebo zaplatil), konal (např. určitou práci), nebo naopak nekonal (např. strpěl přechod přes svůj pozemek). Právní úprava započtení pohledávek je obecně pro občanskoprávní vztahy obsažena v ust. § 580 a 581 ObčZ. Zvláštní úpravu vztahující se k obchodněprávním vztahům potom obsahují ust. § 358 až 364 ObchZ. Dílčí odchylky od obecné právní úpravy nalezneme také ve zvláštních právních předpisech (např. úprava započtení proti pohledávkám na výživné obsažená v zákoně o rodině nebo speciální podmínky započtení upravené insolvenčním zákonem).

Předpoklady započtení

Započítat lze jakoukoliv pohledávku, nestanoví-li zákon něco jiného. Započtení v prvé řadě předpokládá existenci vzájemných pohledávek, tedy existenci dvou závazků mezi shodnými subjekty, kdy oba subjekty jsou vůči sobě v postavení věřitele i dlužníka (tzn. věřitel jedné pohledávky je současně dlužníkem druhé pohledávky a naopak). Dále musí jít o pohledávky se stejným druhem plnění a současně o pohledávky způsobilé k započtení. O stejném druhu plnění hovoříme tehdy, pokud předmětem pohledávek jsou věci stejného druhu, určené např. váhou, mírou nebo počtem (nejčastěji se lze v praxi setkat s pohledávkami peněžitými). Způsobilost pohledávky k započtení může být vyloučena zákonem nebo dohodou účastníků. Posledním předpokladem platného započtení je právní úkon směřující k započtení pohledávek, neboť započtení nenastává automaticky k okamžiku, kdy se relevantní pohledávky setkají, nýbrž až v důsledku kompenzačního úkonu. Tímto úkonem může být buď jednostranný právní úkon nebo dohoda o započtení (tedy dvoustranný právní úkon).

Je možné započtení soukromoprávní pohledávky vůči pohledávce veřejnoprávní? Nikoliv, obě pohledávky musí být stejného charakteru.

Ústavní soud zastává názor, že je nepřípustné započtení pohledávek, z nichž jednu má obchodní společnost proti obci podle smlouvy o dílo, tedy soukromoprávního vztahu, a druhou obec vůči obchodní společnosti z důvodu místního poplatku, tedy na základě veřejnoprávního vztahu.

Usnesení Ústavního soudu ČR ze dne 15. 3. 1999,
sp. zn. IV. ÚS 226/98.

Účel dohody o započtení a její odlišení od některých jiných dohod

Smyslem dohody o započtení je upravit vzájemný vztah mezi účastníky dohody, kteří mají vůči sobě vzájemné pohledávky, jejichž plnění je stejného druhu. Není vyloučeno, aby v rámci jedné dohody bylo sjednáno započtení i vícero vzájemných pohledávek, případně započtení částí vzájemných pohledávek. Dohodu o započtení je třeba odlišit od dohody o narovnání a dále od dohody o postoupení pohledávky. Základní rozdíl mezi dohodou o započtení a dohodou o narovnání tkví v tom, že u dohody o započtení není pochybnost ohledně vzájemného vztahu obou účastníků dohody a zpravidla není spor ani ohledně existence pohledávek a jejich výše. V případě

Nahrávám...
Nahrávám...