V několika kancelářích budeme instalovat zásuvky pro PC (cca 40 zásuvek). Zásuvkové rozvody budou zakončeny v podružném rozvaděči - asi dva jističe 16 A. V případě, že budou mít tyto zásuvky přímo zabudovanou přepěťovou ochranu 3. stupně, je potřeba, aby i v podružném rozvaděči byly přepěťové ochrany 2. stupně? Je potřeba také pro tyto zásuvkové rozvody osazovat proudové chrániče? A kolik? Platí, že na jeden jistič (okruh) jeden proudový chránič a jedna přepěťová ochrana?
Počet zásuvek na jistič. Čl. 5.3.6 normy ČSN 332130 ed. 2 připouští na jeden zásuvkový obvod nejvýše 10 zásuvkových vývodů, přičemž se ale vícenásobná zásuvka považuje za jeden vývod. Ve smyslu této normy budou uvedené dva jističe na 40 zásuvek tedy možná málo.
Při stanovení počtu zásuvek na jeden jistič nutno zohlednit ale i skutečnost, že ony zásuvky mají být využity pro výpočetní techniku. Tato technika využívá téměř výhradně spínané zdroje vybavené povinně k dodržení požadavků norem EMC filtry. Při větším množství takovýchto zařízení na jednom zásuvkovém okruhu pak může docházet, například po krátkodobém výpadku sítě, k problémům při opětném zapnutí. Jinak řečeno - vybité kapacity filtrů většího množství společně napájených spínaných zdrojů mohou při opětovném zapnutí sítě způsobit proudový ráz, který shodí předřazený jistič. Budeme-li uvažovat jistič s vypínací charakteristikou pro vedení, je i oněch 10 zásuvek na jeden okruh opravdu v mnoha případech přespříliš. Nicméně tato skutečnost by měla být zvážena v rámci projektového řešení předmětné úpravy.
Ochrana před přepětím. Dotaz neuvádí úplnou konfiguraci rozvodů, tedy především vzdálenost od hlavního rozvaděče a jeho vybavení/nevybavení svodiči. Obecně lze říci, že bude-li hlavní rozvaděč ošetřen svodiči typu 1+2 a bude-li vzdálenost do zmíněného podružného rozvaděče menší než 10 m, instalace svodičů typu 2 by v podružném rozvaděči teoreticky nutná nebyla. Nicméně pro toto řešení je třeba posoudit i řadu dalších hledisek, které z dotazu nevyplývají. Proto instalaci svodičů typu 2 do tazatelem zmíněného podružného rozvaděče opravdu velmi důrazně doporučuji.
Je známo, že spínané zdroje se svými filtračními obvody, zmíněnými již i zde, mohou díky poměrně vysokým unikajícím proudům vybavovat (zpravidla při jejich vícenásobném paralelním připojení) proudové chrániče. Proto také čl. 411.3.3 normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 sice říká, že ve střídavé síti musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči dle jejího jiného článku u zásuvek používanými laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) se jmenovitým proudem do 20 A, ale poznámka téhož článku v jednom svém bodě hned uvádí, že výjimkou mohou být „… zásuvky určené pro připojení speciálního druhu zařízení“. Další poznámka pak ještě doplňuje, že „… zásuvkami pro speciální druh zařízení mohou být např. zásuvky pro zařízení kancelářské a výpočetní techniky nebo pro chladničky, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod“. V určitých případech je tedy přípustné instalaci proudového chrániče i u zásuvek do 20 A opomenout. Toto opomenutí by však mělo být vždy individuálně posouzeno v souvislosti oním termínem „značné škody“, který nemusí být vždy zcela jednoznačný.
V případě volby řešení s instalací proudového chrániče před zásuvkami pro výpočetní techniku, je pak v každém případě nutno volit odpovídající jeho provedení s odpovídající charakteristikou. Zpravidla se zpožděnou charakteristikou „G“.