dnes je 29.3.2024

Input:

Systémy ochrany před bleskem

20.3.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

12.6.3
Systémy ochrany před bleskem

Martin Šturma – Igor Lüftner

Kontroly, údržba a pravidelné revize systémů a zařízení ochrany před účinky atmosférické a statické elektřiny.

1) Kontroly

Četnost - vizuální kontrola hromosvodové soustavy (LPS) se provádí na základě požadavku ČSN EN 62305-3 ed. 2 nejméně jednou za rok. Tam, kde jsou extrémní klimatické podmínky, je doporučeno vizuální kontrolu provádět častěji, než jak uvádí tabulka E.2.

Na LPS nesmí být prováděny žádné činnosti, jestliže hrozí bouře.

Zajišťuje – kontroly elektrických rozvodů včetně vysokonapěťových a hromosvodů může dělat technik s elektrotechnickou kvalifikací a doporučeným § 6 vyhlášky 50/1978 Sb. či vyšším. O kontrole musí provést zápis do plánu kontrol vyhrazených elektrických zařízení či do provozního deníku daného zařízení.

2) Údržba

Četnost postupu údržby je závislá na zhoršení vlivu povětrnostních podmínek a podmínek okolí, vystavení skutečným škodám způsobeným bleskem, hladina ochrany určená pro stavbu.

Program údržby musí obsahovat kontrolu všech vodičů LPS a součástí systému, kontrolu elektrického propojení instalace LPS, měření zemního odporu uzemňovací soustavy, kontrolu přepěťových ochran, znovu upevnění součástí a vodičů, kontrolu, že nedošlo ke změně účinnosti LPS po rozšíření nebo změnách stavby nebo její instalace.

O všech údržbářských pracích musí být vedeny úplné záznamy.

Zajišťuje - provozovatel prostřednictvím provozních elektrikářů či revizních techniků, případně externími firmami s příslušným oprávněním.

3) Pravidelné revize

Účinnost jakéhokoliv LPS závisí na jeho instalaci, údržbě a použitých zkušebních metodách. Pravidelné revize jsou základními podmínkami pro spolehlivou údržbu LPS. Provozovatel nemovitosti musí být informován o všech zjištěných závadách a ty musí být bezodkladně odstraněny.

Podle kapitoly 7 ČSN EN 62305-3 ed. 2 je účelem revizí zjistit, zda:

  • LPS odpovídá projektu dle této normy

  • všechny části LPS jsou v dobrém stavu, plní funkce a nejsou zkorodovány

  • všechny nově přidané inženýrské sítě nebo konstrukce jsou začleněny do LPS

Revize by se měly provádět:

  • během provedení stavby, aby bylo možno zrevidovat uložený zemnič

  • po instalaci LPS

  • pravidelně v intervalech stanovených s ohledem na vlastnosti chráněné stavby, tj. korozní problémy a třídu LPS (podrobné informace v článku E.7 normy)

  • po změnách nebo opravách, nebo po úderu blesku

Během pravidelných revizí je obzvlášť důležité kontrolovat:

  • zhoršení a korozi součástí jímací soustavy, vodičů a spojů

  • korozi zemničů

  • hodnotu zemního odporu uzemňovací soustavy

  • stav spojů, ekvipotenciální pospojování a uchycení

Původní norma ČSN 34 1390:1969 se uplatňuje při revizi hromosvodů všech staveb, u nichž byla ochrana před bleskem projektována a zřizována před únorem 2009. U hromosvodů zřizovaných od února 2009 se uplatňuje již soubor norem ČSN EN 62305.

Děláte-li revizi hromosvodové či zemnící

Nahrávám...
Nahrávám...