dnes je 29.3.2024

Input:

Společné jmění manželů a podnikání

12.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.13.2
Společné jmění manželů a podnikání

JUDr. Jarmila Štefek, Mgr. Jan Horecký

Rekodifikace soukromého práva přinesla do společného jmění manželů posílení manžela - nepodnikatele v případě, kdy druhý manžel chce podnikat. Důležité zde bude hodnotit přiměřené majetkové poměry. Chce-li totiž jeden z manželů část společného jmění použít k podnikatelské činnosti a hodnota takové části by měla přesahovat přiměřenou míru majetkových poměrů manželů, pak vždy potřebuje souhlas nepodnikajícího manžela. Souhlas je vyžadován vždy při prvním takovém použití hodnot společného jmění. Pokud by byl manžel opomenut a souhlas by nebyl vydán, pak se může dotčený manžel domáhat neplatnosti jednání.

Obdobné pravidlo platí i v situaci, kdy by měla být součást společného jmění použita k nabytí podílu v obchodní společnosti nebo družstvu, nebo je-li důsledkem nabytí podílu ručení za dluhy společnosti nebo družstva v rozsahu přesahujícím míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů. Vyžádání si souhlasu však nebude třeba v případech s bagatelní hodnotou.

Nutný souhlas

Ustanovení § 715 NOZ tedy umožňuje, aby majetek, který je ve společném jmění manželů nebo jeho část, byl použit jedním z manželů k podnikání, ale pouze se souhlasem druhého manžela.

Takový souhlas musí být udělen při prvním použití majetku ve společném jmění manželů nebo jeho části. K dalším právním úkonům souvisejícím s podnikáním pak již souhlas druhého manžela třeba není.

Pro tento souhlas občanský zákoník nepožaduje zvláštní formu, proto postačí, bude-li souhlas udělen druhým manželem ústně či dokonce konkludentně. Doporučuje se však souhlas obstarat v písemné podobě za účelem následného dohledání či doložení. Co se rozumí v tomto případě "souhlasem" pak dovozuje soudní praxe, která za souhlas považuje předem daný souhlas manžela podnikatele poté, co zahájil podnikání, a to před prvním úkonem, při němž měl být použit v souvislosti s jeho podnikáním majetek nebo jeho část náležející do společného jmění manželů. Musí jít přitom o souhlas k použití blíže neurčeného majetku za uvedeným účelem a kdykoliv později. Souhlas k jednorázovému použití majetku ve společném jmění manželů na konkrétní podnikatelský účel soudní praxe nepovažuje za souhlas ve smyslu ustanovení § 715 NOZ. Praxe dovozuje, že souhlas druhého manžela udělený ex post (při druhém nebo pozdějším použití společného majetku) zhojuje nedostatek tohoto souhlasu před započetím podnikání jednoho z manželů.

Obecně při správě společného jmění tam, kde se nejedná o běžné záležitosti, platí, že se v případě nesouhlasu s nakládáním se společným jměním musí dotčený manžel neplatnosti takového jednání dovolat. Je třeba si uvědomit, že neplatnost, které je možné se dovolat, je neplatnost relativní, tj. postižený manžel se musí neplatnosti jednání dovolat v obecné tříleté promlčecí lhůtě, jinak se jeho práva značně oslabí. Manžel, který by porušil svoji povinnost vyžádat si souhlas, by současně mohl způsobit postiženému manželovi škodu, za kterou by přirozeně musel odpovídat.

Podíl ve společném jmění manželů

Z ust. § 709 odst. 3 NOZ vyplývá, že součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím jeho výlučné

Nahrávám...
Nahrávám...